Hayvan pazarında bayram hareketliliği

Çorum Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Hayvan Pazarı’nda Kurban Bayramı hareketliliği yaşanıyor.

Belediye Başkanı Zeki Gül, Kurban Bayramı öncesinde ve bayram süresince her gün açık tutulacak olan Hayvan Pazarı’ndan vatandaşların son derece memnun olduğunu vatandaşın memnuniyetinin kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.

Çorum’un bölgenin en büyük hayvan pazarına sahip olduğunu belirten Başkan Gül, “3 bin büyük, 3 bin küçükbaş hayvanın rahatlıkla sığacağı 115 bin metre kare alana sahip bir hayvan pazarımız var.  Pazar içerisinde satış yapan esnafın her türlü rahatlığı düşünüldü. Bilindiği gibi daha önceden hayvan satışları çadır altında ve sıkıntılı koşullarda yapılıyordu. Şimdi ise girişte bütün araçların ve hayvanların dezenfektesi yapılıyor. Ve pazara öyle giriş yapılabiliyor. Kapalı alanlarımız, açık alanlarımız, padoklar, samanlık, lokanta, kafeterya mescid, cafe, konaklama yeri gibi birçok alan yeni hayvan pazarımızda mevcut” dedi.

Çevre ve insan sağlığı açısından da oldukça modern bir Hayvan Pazarı inşa ettiklerini söyleyen Başkan Gül; “pazarımızda oluşan katı atıkların kepçe ve diğer iş makineleriyle temizliği yapılıyor. Toplamış olduğumuz katı atıkları römorklarla Katı Atık Bertaraf İstasyonumuzagönderiyoruz. Dolayısıyla çevre ve insan sağlığını tehdit eden unsurlar da ortadan kalkıyor. Diğer yandan atıkların neden olduğu sinek oluşumunu da engelleniyor. Çamurdan, tozdan, topraktan arınmış, tamamen hijyenik ve sağlıklı ortamlarda hizmet veren hayvan pazarımızdan vatandaşlarımızın memnuniyetlerini dile getirmesi bizleri oldukça memnun ediyor. Çorum’un ve Çorumlunun hak ettiği çalışmaları yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Hayvanlar veteriner kontrolünden geçiriliyor

Belediye Başkanı Zeki Gül, hayvan pazarına kurbanlık olarak getirilen büyük ve küçükbaş hayvanlarınÇorum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ve İl Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü veterinerleri tarafından denetimden geçtiğini, bölgenin en büyük hayvan pazarında, sabah erken saatlerde hayvan girişi ile başlayan denetimlerin, akşam saatlerine kadar devam ettiğini vurguladı.

Türkiye’de bir ilk

Çorum Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve hizmete başlayan Hayvan Pazarı’nda Vakıfbank şube açarak esnafın ve vatandaşların işleri daha da kolaylaştırdı.

Türkiye’de bir ilk olarak Hayvan Pazarı’nda banka şubesi açıldığınıifade eden Belediye Başkanı Zeki Gül, “hayvan pazarı içerisine açılan Vakıfbank şubesiyle birlikte esnafımız ve vatandaşlarımız EFT ve havale gibi işlemlerini daha kolay hale geldi. Hayvan Pazarı’nda banka şubesi açılan ilk şehir Çorum oldu. Vakıfbank yetkililerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Yeni Hayvan Pazarı 10 numara yer olmuş

Yeni Hayvan Pazarı hakkında görüşlerini belirten esnaf Murat Aşud; “önceki hayvan pazarında yer darlığı vardı. Sosyal alanlar yoktu. Esnaf olarak da sorun yaşıyorduk. Müşteriler de sorun yaşıyordu. Yeni Hayvan Pazarında yer sıkıntısı yok. Daha hijyenik bir ortamda hayvan ticareti yapıyoruz” diye konuştu.

Esnaf Ali Alboya da Hayvan Pazarında yer sıkıntısının olmadığını istediği saatte gelmesine rağmen yer bulabildiğini belirtti. Alboya;“Esnaf yeni hayvan pazarında çok rahat ediyor.

Çorum Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. Pazarımız çok güzel. Yapımında emeği geçen herkesten Allah razı olsun” dedi.

“Şimdiki hayvan pazarının yeri diğerinden çok üstün” diyen esnaf Bekir Ödücü eski yerde hayvan bağlamaya yer bulamadıklarını şimdi ise bu sıkıntıdan kurtulduklarını söyledi.Ödücü “10 numara yer olmuş. Yapandan, emeği geçenden Allah razı olsun” diye konuştu.

14 Ağustos 2018
569 kez görüntülendi