Çoruminia, Çorum’un tanıtımına önemli katkılar yapacak

Kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış, doğal ve kültürel güzellikleriyle dillere destan olan Çorum’da son yıllarda turizme yönelik önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Çoruminia da turizmin gelişmesine önemli katkılar sağlayacak projeler arasında yer alıyor.

Çorum turizminin daha da gelişmesi ve turizm payının artması için Çorum Belediyesi de şehrin çehresini değiştirecek projeleri hayata geçirmek için yoğun bir çalışma temposu içerisinde yer alıyor.

Ayakkabıcılar Arastası Sağlıklaştırması, Dikiciler Arastası Sağlıklaştırması, Çorum Kalesi Restorasyonu, Velipaşa Hanı Restorasyonu, tarihi yürüyüş yolu gibi projelerle ilgili önemli aşamalar kat edilirken önemli turizm ve tanıtım projelerinden biri olan Çoruminia ise tamamlandığında Çorum’un tanıtımına önemli katkılar sağlayacak. Tüm bu projelerin tamamlanmasıyla birlikte Çorum’un adeta çehresi değişecek ve şehrin turizmde cazibe merkezi haline gelmesi yönünde önemli adımlar gerçekleştirilmiş olacak.

Çoruminia içerisinde Çorum’un binlerce yıllık tarihinin, medeniyetlerin izlerinin yer alacağını belirten Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, maliyeti 3 Milyon 778 bin TL olan projenin yılsonunda hizmete gireceğini ifade etti. Projenin Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan (OKA) 1 Milyon TL hibe aldığını da vurgulayan Başkan Aşgın, “Şehrimize böylesine güzel bir eserin kazandırılmasından rahatsız olanları anlayabilmek mümkün değil. Sözcü gibi gazetelerden Çorum’a yapılan yatırımların önemini kavraması beklenmeyebilir. Ancak, ilimizde yayın yapan bazı internet gazetelerinin kaynak göstererek de olsa Çoruminia projesine yönelik olumsuz haberlerini anlamak mümkün değil. Çorum’a hizmet etmenin, Çorum’un turizmine katkı sağlayacak güzel bir projenin hayata geçmesinin kime ne zararı olabilir. Dünyada ve ülkemizde çok sayıda örneği bulunan bu tür projelerin turizmimize olan katkısı aşikarken bu itiraz neyedir?” dedi.

Çorum’un, Anadolu medeniyetlerinin açık hava müzesi gibi bir şehir olmasına rağmen şehir merkezinde tarihi miras adına az sayıda eserin bulunduğunu dile getiren Başkan Aşgın, “Şehrimizin tarihi ve kültürel mirasına ait eserlerin çoğu ilçelerimizde bulunuyor. Dolayısıyla gerek şehir merkezimizde az sayıda ama ülkemiz kültürel mirası içerisinde önemli değeri haiz eserleri, ilçelerimizdeki eserleri Çoruminia’da topluyoruz. Seçim dönemi söz verdiğimiz projelerimizden birini daha hayata geçiriyoruz. Tamamlandığında tüm vatandaşlarımız tarafından beğeniyle karşılanacağına inandığımız Çorumina, Millet Bahçemizi tarihi ve kültürel mirasımızın minyatürleriyle de adeta süsleyecektir. Yaklaşık 5 dönümlük bir alanda devam eden projemiz Çorum’umuza hayırlı olsun.” dedi.

 

“Haksız yere eleştirilenlere baktığımızda ne kadar doğru yolda olduğumuzu anlıyoruz”

 

Çorum’un Türkiye’de ve dünyada daha fazla tanıtılması için Çorum Belediyesi olarak çok çalıştıklarını ifade eden Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Çorum’a katma değer sağlayacak, hemşehrilerimizin yıllardan beri hasreti olan projelerimizi hayata geçireceğiz. Birileri bu projelerin hayata geçmesini hiç istemese de biz Çorum’u vizyon projelerle buluşturacağız.” dedi.

Nüfus kütüğünde Çorum yazan insanların Çorum’a yapılan hizmetleri engellemeye çalışmasını, yapıcı bir dil yerine yıkıcı-haksız eleştirilerle, yapılan çalışmaları görmezden gelmelerinin anlaşılamaz bir durum olduğunu ifade eden Başkan Aşgın, “Niyetlerinin halis olduğundan şüphe duyduğumuz bu insanları kamuoyumuzun takdirine sunuyoruz. Biz Çorum’umuza, Çorum halkına hizmet etmekten geri durmayacağız. Büyük bir heyecan ve aşkla çalışmaya devam edeceğiz. Kimlerin bizleri haksız yere eleştirdiğini gördüğümüzde ne kadar doğru yolda olduğumuzu anlıyoruz. Haklı-yapıcı eleştirilerin başımızın üstünde yeri var.” dedi.

Bir kısım odakların ısrarla Çorum’a bir şey yapılmaması için uğraştıklarını üzülerek gördüklerini dile getiren Başkan Aşgın, “Herkesçe malum bu insanların Çorum düşmanlığı, Çorum’a hizmet edilmesinin önüne geçme çabasını halkımız iyi bilmektedir. Biz doğru bildiğimiz yoldan şaşmadan, Çorum için aşkla çalışmaya devam edeceğiz. Yorulmadan, durmadan, gece gündüz demeden Çorum halkının hak ettiği projeleri hayata geçireceğiz. Bu yolda Çorum halkının desteğini her zaman yanımızda hissediyoruz.” diye konuştu.

 

 

18 Eylül 2020
1.288 kez görüntülendi