Çorum’a müjde

Geçtiğimiz yıl ihalesi iptal olan Koçhisar Barajı isale hattı ve yeni içme suyu arıtma tesisinin ihalesi bu yıl içerisinde yapılacak.

Belediye Başkanı Zeki Gül ve Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir Koçhisar isale hattının tekrar ihalesinin gündemine alınması için Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı’yı ziyaret etti.

Belediye Başkanı Zeki Gül yaptığı açıklamada, Koçhisar isale hattı Çorum için büyük önem arz ediyor. Şehrimizin ileride su sıkıntısı yaşamaması için iptal olan ihalemizin tekrar yapılması için görüşmelerde bulunduk. Bakan Yardımcımız ihalenin bu yıl içerisinde yapılarak en kısa sürede tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Biz de Çorum için elzem olan bu yatırımın bir an önce hayata geçmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz dedi.

Projenin tamamı tek ihale de yapılacak

Çorum’un içme suyu ihtiyacının karşılanması için önemli projelerden olan Koçhisar Barajı’nın suyunu il merkezine ulaştırılacak isale hattının 13,85 km uzunluğunda kısmı daha önce ihale edilmiş ihalesi iptal olmuştu. Tasarruf tedbirleri kapsamında iptal olan ihale tekrar yapılacak. Ama şimdi projenin tamamı olan 52 km ihale edilecek. Ayrıca Organize Sanayi’inde içmesuyu arıtma tesisinin olduğu yere yeni bir arıtma tesisinin de ihalesi birlikte yapılarak. Koçhisar Barajı’nın suyu Çorumla buluşmuş olacak. İsale hattının tamamlanmasıyla birlikte yıllık il merkezine 12 milyon metreküp su gelecek. Çorum’un uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılayacak.

Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz

Başkan Gül, “Cumhurbaşkanımıza Çorum ziyaretinde Koçhisar ile ilgili talebimizi iletmiştik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’da Çorum ziyaretinde yaptığı konuşmada “Koçhisar Barajı’nın içmesuyu projesini yakından takip ediyorum. Alaca Koçhisar Barajı sulama ve içmesuyu projesini daha da hızlandıracağız. Hem tarım hem de içmesuyu bakımından Çorum için ehemmiyetini biliyoruz” diye söylemişti. Cumhurbaşkanımız sözünü gerçekleştirmiş oldu. Cumhurbaşkanımıza, Bakanlarımıza, Bakan Yardımcılarımıza ve Milletvekillerimize desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. 52 kilometrelik isale hattı ve yeni içmesuyu arıtma tesisi şehrimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

04 Mart 2019
239 kez görüntülendi