Belediye, sinekle mücadeleye devam ediyor

Belediyemiz halk sağlığını tehdit eden karasinek, sivrisinek gibi vektör canlılara karşı mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan yaptığı açıklamada, çevre ve insan sağlığının korunması konusunda karasinek ve sivrisinekle mücadele şehirlerde ve kırsal arazilerde büyük önem arz ediyor. Özellikle baharın ilk aylarından itibaren üzerinde yoğunlaştığımız işlerden biri de haşere ile mücadeledir. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimizin Ocak ayından itibaren başlattığı çalışmalar sonucunda Çorum şehir merkezi etrafında 339 adet karasinek ve 30 adet sivrisinek üreme kaynağı tespit ettik. Tespit ettiğimiz karasinek ve sivrisinek üreme kaynaklarını düzenli periyotlar da ilaçlıyoruz diye konuştu.
Candan, “Çalışmalarımızı üç aşamalı olarak yapıyoruz. Birinci aşamada Şubat ayında belirlenen vektör üreme kaynaklarında fiziksel ve ilaçlama ile mücadeleye başlandık. İkinci aşamada ise Mart ayından itibaren yürütülen larva mücadelesi çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Üçüncü aşamada ise vatandaşlarımıza büyük görevler düşüyor. Bilgilendirici afiş ve broşürler hazırlayarak hemşehrilerimize dağıttık. Vatandaşlarımız bu çalışmalara destek olarak çöp poşetlerinin ağzını sıkıca kapatıp, konteyner kapağını kapalı tutarak vektörel mücadeleye destek olabilirler” dedi.

09 Mayıs 2017
216 kez görüntülendi