Başkan Külcü, ”Tunus ve Türkiye kardeş ülkedir”

2013 yılında Çorum Belediyesi ile kardeş olan Tunus’un Beja Belediye Başkanı Mrs.Ahlem teknik heyetiyle birlikte Çorum’a gelerek Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’yü ziyaret etti.

Beraberindeki teknik heyet ile birlikte Çorum Belediyesi`ni ziyaret eden Beja Belediye Başkanı AhlemArfoui, Çorum`da bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü de yaptığı konuşmada kardeş belediye Beja`yı Çorum`da ağırlamaktan mutlu olduklarını vurgulayarak Türkiye`nin Tunus’la hem tarihi hem de inanç bağı olduğunun altını çizdi. Dünyada çok az toplum arasında bu tür güçlü bağların var olduğunu dile getiren Başkan Külcü, “Tunus da Türkiye ile böyle güçlü bağ kuran iki kardeş ülkedir. Tunus, İslam ülkeleri içerisinde gelecek vaat eden ülkelerden birisidir. Bağlarımızın güçlendirilmesi için Türkiye olarak da, Çorum Belediyesi olarak da elimizden geleni yapacağız. Kardeşlerimizle, dostlarımızla olmak bizlere mutluluk veriyor”; dedi.

Belediyecilik alanında yaptıkları çalışmalarla Türkiye`deki sayılı belediyeler arasında yer aldıklarına vurgu yapan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Sosyal belediyecilik alanında yaptığımız projelerimizle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve başbakanımızdan ödül aldık. Bize ödüller kazandıran tecrübelerimizi Beja ile paylaşmak bizi mutlu edecektir.”dedi.

Tunus’tan gelen misafirlerine Türk kahvesi ikram eden Başkan Külcü, heyetin üç gün Çorum’da misafir olacağını belirterek,” Tunus’tan gelen heyete Çorum’u ve Çorum Belediyesi’nin faaliyetlerini tanıtan bir sunum yapılacak. Daha sonra heyet Çorum Belediyesi’nin projelerini yerinde inceleyerek, Çorum’un tarihi, dini ve doğal güzelliklerini tanıyacak.” dedi.

Beja Belediye Başkanı AhlemArfoui, Başkan Külcü`ye plaket ve Tunus’ta sembol olan gümüşten yapılmış zeytin ağacı maketi hediye etti.

İki ülkenin kardeşliğinden gurur duyuyoruz

Beja Belediye Başkanı AhlemAfoui, iki ülkenin kardeşliğinden Tunus halkı olarak gurur duyduklarını belirterek “Sizlerin burada yaptığı çalışmaları incelemek için Çorum’a geldik. Kardeş belediyemiz olduğunuz için sizleri Tunus’tan takip ediyoruz. Çok güzel çalışmalar yapıyorsunuz. Çorum’da yaptığınız projeleri Beja şehrimizde de örnek olarak uygulamak istiyoruz. İlişkilerimizi daha da güçlendirerek birlikte güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. Tunus’ta sizleri de görmek bizleri mutlu edecektir. İki ülke arasında ilişkilerin daha iyi olması için elimizden gelen çalışmaları yapacağız”; dedi.

15 Temmuz gecesi biz hiç uyumadık

15 Temmuz gecesi yaşanan hain darbe girişimine de değinen Beja Belediye Başkanı Ahlem Afoui, o gece Türk milletinin sokaklara çıkması gibi kendilerinin de Tunus’tasabaha kadar hiç uyumadığını söyledi.

Türkiye’ye gelmek için hazırda beklediklerini vurgulayan Başkan Ahlem Afoui, “Türk milleti, bu kalkışmaya gerekli en güzel cevabı verdi. Tunus’un gelişmesine, büyümesine en çok Türkiye destek vermektedir. Bizler her zaman Türkiye’nin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

02 Kasım 2016
106 kez görüntülendi