Caddede otopark için referandum yapılacak

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Gazi ve İnönü Caddeleri’nde otoparka izin verilip verilmemesine Çorum halkının karar vereceğini açıkladı.

Yapacakları referandum ile cadde üzerine yapılacak araç parkı konusunun vatandaşa sorulacağını ve çıkan sonuca göre hareket edileceğini kaydeden Başkan Külcü, “Konu hakkındaki bilimsel raporlarda Çorum’da otopark sorunu değil, otopark yönetim sorunu olduğu ortaya kondu. Belediye olarak bu konuda vatandaşımızın vereceği kararı hayata taşıyacağız. Hemşehrilerimizin isteği başımız üstünedir ve bizim için emirdir.” dedi.

Belediye Meclisinin Ekim ayı toplantısında konuya ilişkin açıklama yapan Başkan Külcü, Çorum’da trafik sorununu çözmek için bilimsel araştırmalar ışığında raporlar hazırlandıklarını ve bu raporlara göre yeni düzenlemeleri hayata geçireceklerini kaydetti.

Özellikle kavşaklar olmak üzere, bilimsel veriler ışığında çalışmalar sergilendiğini dile getiren Başkan Muzaffer Külcü, Çorum’da 39 adet kavşak bulunduğunu, bunlardan 5-6 tanesinin fiziki şartlar gereğince çok fazla müdahaleye açık olmamakla birlikte geri kalan kavşaklarda düzenlemelerin devam ettiğini söyledi. Yapılan kavşak düzenleme çalışmalarına zaman zaman çeşitli itirazların geldiğini de sözlerine ekleyen Başkan Külcü, itiraz sahiplerine yapılan çalışmaların gerekçesi ve bilimsel açıklamasının yapılarak bilgi aktarıldığını ifade etti.

Külcü, “Gerek şehir plancıları ve gerekse ulaşım mühendisleri hazırladığı raporlarda Çorum’un otopark probleminin bulunmadığını, var olan problemin otopark yönetimi olduğunu belirttiler. Yani bu sonuca göre, rapor bize yani belediyemize radikal kararlar almadığımızı söylüyor. Bu konuyu gündemimize aldık, meclisimizde konunun tartışması yapılacak, öte yandan da bu otopark yönetimi konusunda halkımızın görüşlerine başvuracağız.” dedi.

Gazi ve İnönü Caddeleri’nde yaşanan trafik yoğunluğunun özellikle çift parklardan kaynaklandığının herkes tarafından çok iyi bilindiğini kaydeden Başkan Külcü, “Hemşehrilerimiz, otopark uygulamasının aynen devamı konusunda karar alırsa onu uygularız, eğer hemşehrilerimiz park yasağının konması ve 3-5 dakikalık geçici parklara izin verilmesini benimserse uygulayacağımız karar bu olacaktır. Milletimizin isteği başımız üstüne, bizim için emirdir.” dedi.

04 Ekim 2016
91 kez görüntülendi