Belediyemizden, enerji tasarrufu sağlayacak son teknoloji su pompaları

Belediyemiz, şehrin önemli ölçüde içmesuyu ihtiyacını karşılayan içmesuyu kuyularının enerji giderlerini düşürmek için çalışma başlattı.

Pınarbaşı, Konaklı, Sağmaca ve Eskice’de bulunan içmesuyu pompa tesislerinin enerji giderlerinin yüksek olması nedeniyle, enerji tasarrufu sağlamak için şehir merkezinde Muratevler, Binevler ve Bahabey’epompa istasyonu yapım çalışmasına başladıklarını söyleyen Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, “6 bin metrelik su hattına 355`lik ve 400’lük poli etilen borular döşedik. Yeni yapılacak pompa istasyonları teknolojinin son sistemi olacak. Bu pompalar uzaktan kontrol edilebilecek ve yine uzaktan müdahale edilebilecek.

Bu istasyonlar faaliyete geçtiğinde uzak noktalardan şehrimize su getiren pompalar yerine yeni kurulan istasyonlardan daha az enerji ile şehrin su ihtiyacını karşılamış olacağız”; dedi.

Alper Zahir, 1 Milyon 553 bin TL’ye mal olacak yeni pompalarla birlikte önemli ölçüde elektrik tasarrufu sağlayacaklarını belirterek “Yılda 1 Milyon 500 bin TL tasarruf edeceğimizi ön görüyoruz. Elektrik enerjisine harcayacağımız paramızı ilimize farklı hizmetlerde kullanmış olacağız”; dedi.

25 Ağustos 2016
177 kez görüntülendi