Savaş hukuku üretebilmiş tek din İslam dinidir

Belediyemiz tarafından düzenlenen Medeniyet Konuşmaları`nın bu ay ki konuğu Akademisyen ve Başbakan Başdanışmanı Prof.Dr. Süleyman Seyfi Öğün oldu.

Akademisyen ve Başbakan Başdanışmanı Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün’ün “Medeniyet ve Sanat” konulu konferansına Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Ercan, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Mesut Ceylan ve dinleyiciler katıldı.

Sanat bizim içimize sonradan giydirilmiştir diyen Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün; “sanatçılarda bu bakıştan dolayı ihmal edildikleri için kızarlar. Sanata lüks gözüyle bakıyoruz. Geçmiş zamanda Mimar Sinan’a soruyorlar. Selimiye’yi, Süleymaniye’yi yaptınız. Büyük bir sanatçısınız diyorlar. O da Allah’ın yarattığı o büyük esere bakarak hayran kaldım diyor. Sanat dediğimiz kavram modern bir kavramdır. Sanat bireyselliktir. Bunun gelenekte karşılığı yoktur”; dedi.

Öğün; “Mimar Sinan, Dede Efendi, Baki’de zanaatkardı. Sanatçı ile zanaatkarın bakış açıları farklıdır. 1800 yıllarda Güzel Sanatlar diye yeni bir sınıflandırma ortaya çıktı. Modern dünyada zanaatkarlık tutmadı. Zanaatkarlığın iç parçalarından sanatçılar ortaya çıkmıştır. Değer görmemiş yok olmuş milyonlarca sanatçı vardır. Matematikte iki kere iki dört eder ama hayatta iki kere iki dört etmez. Hayatın bir matematiği yoktur. İnsanın fıtrat ile barışık yaşaması gerekir. Kur’an-ı Kerim’in matematiğinin olduğunu iddia eden teologlar var. Teolojik durum zaten inanca matematik giydirmektir. Yaşadığımız hayat matematiğe girmeyecektir. Kendini bilen Rabbini bilecektir. Yunusun, Hacı Bektaş-ı Veli’nin matematiği yoktur”; ifadelerini kullandı.

Mutlak doğrular medeniyeti kurutur

Akademisyen ve Başbakan Başdanışmanı Prof.Dr. Süleyman Seyfi Öğün mutlak doğruların medeniyeti kurutacağını ifade ederek, Hititler bir medeniyet kurmuşlardır. Hükmettikleri her yerde inanç neyse onu içlerine almışlar. Bu işin matematiğini yapmamışlar. Osmanlı da büyük bir medeniyettir. Yahudi`si, Ermeni`siyle, Rum`uyla en güzel şekilde geçinmiştir dedi.

Savaş hukuku ürete bilmiş tek din İslam dini olduğunu belirten Öğün, “Haçlı şövalyeleri gittikleri yerlerden geldiklerinde şu şekilde konuşurlar. Giderken başka kişiydim, gelirken başka kişi oldum. Bunu konuşmalarındaki sebep savaştıkları bölgelerin kültürlerini ve medeniyetlerini de öğrendikleridir. Bizler de hayatı yeniden zanaatkarlarla ayarlayamazsak yok oluruz. Nehc’ül Belağa’da Hz. Ali şöyle diyor, “Neye inandığımız nasıl yaşadığımızı belirlemez, nasıl yaşadığımız neye inandığımızı belirler.” diye konuştu.

Program sonunda Belediye Başkanı Yardımcısı Turhan Candan, Akademisyen ve Başbakan Başdanışmanı Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün’e teşekkürlerini ileterek Çorum’un simgesi Saat Kulesi maketini hediye etti.

25 Nisan 2016
174 kez görüntülendi