Çağımızın hastalığı ”obezite”

Çorum Belediyesi Aile Eğitim Merkezi tarafından çağımızın en tehlikeli hastalıklarından olan diyabet ve obeziteye vurgu yapmak ve bilgilendirmek amaçlı konferans düzenlendi. Konferansı diyabet ve obezite ile mücadele denince Türkiye`de akla gelen ilk isimlerden biri olan Prof. Dr. Oktay Banlı verdi.

Türkiye`de de obezitenin giderek arttığını, insanların kilo aldıktan sonra tekrar vermekte güçlük çektiğini ifade eden Banlı, son on yılda Türkiye`de diyabet ve obezite hastalarının sayısının iki kat arttığını belirtti.

Obeziteyi, çevresel faktörler, beslenme bozuklukları, teknoloji, genetik, yaşam tarzı gibi etmenlerin tetiklediğini belirten Banlı, “Ailesindeobezite hastası olan çocuklarda obez olma ihtimali yüksek. Bu sebepten bu çocukların beslenmelerine özellikle dikkat etmeleri gerekmekte. Aksi taktirde Obezite kronik bir hastalıktır. Kronik olması hayat boyu tedavi gereklidir anlamına geliyor.”; diye konuştu.

Banlı obezitenin küçümsenemez derecede öneme sahip bir hastalık olduğunu ifade ederek, bazı kanser türleri, uyku bozukluğu, gut hastalığı, yemek yeme bozukluğu gibi sağlık problemlerini tetiklediğini vurguladı.

07 Nisan 2016
141 kez görüntülendi