Suyun önemini çok iyi biliyoruz

Türkiye`de her yıl barajlardaki içme suyunun % 43`ü musluklara gelmeden şebekede kayboluyor. Bu da Türkiye ekonomisinden 5 Milyar TL yani 5 Katrilyon liranın boşa gitmesine neden oluyor.

Çorum Belediyesi, şebeke suyundaki kayıp ve kaçakları önlemek için önemli mesai harcıyor. Belediye tarafından alınan su kayıp ve kaçak aracı ile bu zamana kadar 1 Milyon metreküpün üzerinde içme suyu tasarrufu sağlanmış oldu.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, dünyada her yıl azalan içme suyu kaynakları nedeniyle milyonlarca insanın temiz içme suyu bulmakta zorlandığını, Türkiye`nin bu konuda şanslı ülkelerden olduğunu ancak bunun içme suyu kaynakları konusunda önlem alınmasının önemini azaltmadığını söyledi. İçme suyunun insan hayatını idamesi için çok önemli olduğunu dile getiren Külcü, “İçme suyu kaynaklarımızı korumak ve yeni ime suyu kaynakları artırmak için 2009 yılından beri yoğun bir tempoyla çalışıyoruz. Eskiyen şebeke hatlarını yeniliyor, yeni kaynaklardan isale hatları çekiyoruz. Bu çalışmalarımız içerisinde su kayıp kaçaklarının tespiti de çok önemli bir yer tutuyor.”; dedi.

Belediye teknik personelinin iklim değişiklikleri ve eskiyen altyapılar nedeniyle yaşanan su sıkıntılarından Çorum`un hiç etkilenmemesi ya da en az şekilde etkilenmesi amacıyla teknolojik gelişmeleri ve bu konuda yapılan çalıştay ve toplantıları yakından takip ettiğini söyleyen Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Yeni su kaynakları bulmak, kaynaktan alınan suyun içilebilir kaliteli su haline getirilmesi ve suyun musluklara ulaştırılması hem ekonomik hem de teknik açıdan çok maliyetli bir işlem. Bunun önemini çok iyi biliyoruz. Yeni su kaynakları ararken mevcut şebekedeki su kayıplarının azalmasına büyük önem veriyoruz. Su kayıp kaçak aracımızla gece gündüz demeden kayıp ve kaçakları tespit ediyoruz. Türkiye`de yılda 2 milyar metreküp içme suyu şebekede kayboluyor”; dedi.

Belediye, yılda 1 Milyon metreküpten fazla içmesuyu kaçağını önledi

Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, Çorum Belediyesi`nin içme suyu şebekelerindeki su kaçakları konusunda yaptığı çalışmalarla yılda 1 Milyon m3`den fazla su kaçağını önlediğini söyledi.

İçme suyu şebekesinde meydana gelen su kayıplarını ve kaçakları tespit etmek amacıyla satın alınan Su Kayıp Kaçak Aracı, bu zamana kadar çok sayıda su kaçağını tespit ettiğini belirten Zahir, “Su kayıp kaçak aracımızla gece gündüz 3 ayrı ekiple hiç durmadan çalışmalarını sürdürüyoruz. Şebekelerdeki kaçakları bir bir ultrasonik –elektronik araçlarla tespit ediyoruz. Tespit ettiğimiz yerlerde bakıyoruz ki yıllardan beri bu kaçaklar varmış. Kaçak tespit edilen bazı yerlerde suyun oluşturduğu 8-10 metrelik derin çukurların oluştuğunu görüyoruz. Su kaçaklarının içme suyu kaybına neden olduğu gibi yer altında oluşturduğu büyük çukurlarla da mal ve can kayıplarına bile sebep olabiliyor. Şebekelerdeki su sarfiyatının önüne geçmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeye devam edeceğiz. Su elde edinimi ve enerji için çok fazla miktarda kaynak ve emek harcıyoruz. Bu kaynakların israf olmaması temel hedefimizdir. Kaliteden ödün vermeden hemşerilerimize içilebilir suyu musluklarından ulaştırıyoruz. “; dedi.

Su İşleri personeli eğitimden geçiyor

Çorum Belediyesi Su İşleri Müdürlüğü personeli iki ayda dört eğitim ve teknik gezi programına katıldı. Başkan Yardımcısı Alper Zahir, personel eğitiminin olmazsa olmazları arasında olduğunu belirterek “Su İşleri personelimiz büyükşehir belediyelerinde yapılan çalışmaları yerinde görmek için Konya, Antalya, Denizli, Muğla ve Adapazarı Büyükşehir Belediyelerinde teknik incelemelerde bulundu. 28-29 Eylül tarihlerinde de ülkemizdeki su kayıp ve kaçakların gelişmiş ülkelerin seviyesine nasıl getirileceğinin tartışılacağı Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu`na ve 06-07 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Türk Alman Su Forumu`na da katılım sağlayacağız. Su Temininde Planlama, Kalite ve Su Kayıplarının Azaltılması, Arıtma Çamuru, Enerji Verimliliği ve Kaynakların Korunması, Su Temininde Planlama, Kalite ve Su Kayıplarının Azaltılması, Enerji Verimliliği ve Kaynakların Korunması gibi konularda düzenlenecek çalıştaya katılarak yeni gelişmeleri takip etme imkanı bulacağız”; diye konuştu.

Suyumuza sahip çıkıyoruz

Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, 2014 yılında hazırlanan genelge ile belediyelerin 5 yıl içerisinde su sayıp oranlarını en fazla % 30`a düşürmek için çalışma yapması gerektiğini Çorum Belediyesi`nin bu çalışmaya genelge çıkmadan başladığını söyledi.

Çorum Belediyesi`nin bu genelgeden önce yatırımlarına ve fiziki çalışmalarına başladığının altını çizen Zahir, “Öncelikle şebeke kaybının fazla olduğu Kale Mahallesi Zafer ve Aksaray sokaklarda şebeke çalışmalarının yarısından fazlasını yeniledik. Binevler bölgesinde sıkıntılı hatlarımızı da revize etik.”; dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, su konusunda yaptıkları çalışmalarda yeni teknoloji ve uygulamaları yakından takip etmeye çalıştıklarını belirterek “Suyun ve dolayısıyla içme suyunun önemini iyi biliyoruz. Bu nedenle su kaynaklarımızın artırılması ve mevcut su kaynaklarının da korunması için yeni hep arayışlar içerisindeyiz.”; diye konuştu.

15 Eylül 2015
97 kez görüntülendi