Yeni Otogara ilk otobüs seferi yapıldı

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Yeni Şehirlerarası Otobüs Terminaline gece 00.00 saatlerinde giriş yapan Ankara-Trabzon seferini yapan otobüsü terminalde karşıladı.

Çorum Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Yeni Otobüs Terminalinde ilk otobüs seferinin yapılması esnasında Belediye Başkanı Muzaffer Külcü`nün yanı sıra, AK Parti Milletvekili Aday Adayı Faruk Özkader, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, belediye meclis üyeleri İsmail Akgöz, Necmettin Durmuşbaş, Abdullah Gözübüyüklü, Ekrem Demirten, Abdülaziz Layık, birim müdürleri, belediye personeli, çok sayıda vatandaş ve yeni terminalde faaliyet gösteren esnaf katıldı.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, terminalden gerçekleştirilen ilk seferini yapan otobüse binerek yolcuları selamladı. Yolculara, Çorum leblebisi ikram eden Başkan Külcü, hayırlı yolculuklar temennisinde bulundu.

Daha sonra Yeni Terminalde faaliyet gösteren esnafı tek tek ziyaret ederek sohbet eden Başkan Külcü, yeni terminalden seyahat etmek amacıyla ilk otobüs biletini alan Leyla Ahıska`ya biletini takdim etti. İki yılı aşkın süreden beri çalışmalarını sürdürdükleri terminale ilk seferini yapan otobüsü karşılamanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Külcü, “Terminalimizin inşaat sürecinde gayet sağlıklı bir çalışma dönemi geçirdik. İnşallah, uzun yıllar boyunca şehrimize, hemşehrilerimize hizmet edecek bir terminale kavuştuk. Burada faaliyet gösteren esnafımıza hayırlı kazançlar diliyorum. Allah, yolcularımıza da sağlıklı sıhhatli yolculuklar nasip eylesin. Bizlere de terminalimizi güzellikler içerisinde işletmeyi nasip eylesin”; dedi.

Yaptıkları çalışmalarla son 6 yıldan beri Çorum`un büyük bir değişim yaşadığını, yeni otobüs terminalinin de değişimin önemli göstergelerinden sadece birisi olduğunun altını çizen Başkan Külcü, “Yeni terminalimiz Çorum`un yükselen hizmet standardını göstermesi açısından da son derece önemli bir yatırımdır. Yeni Otogarımız değişen Çorum`un vitrini olacak. Yeni terminalle birlikte Çorum, transit araçlar için de önemli bir uğrak yeri olacak. Yeni Şehirlerarası Otobüs Terminalinde hem esnafımız kazanacak hem de şehrimiz kazanacak. Eski otobüs terminalimizle mukayese edilemeyecek kadar büyük ve fonksiyonel bir tesis kazandırdık şehrimize. Biz Çorum Belediyesi olarak bütün hazırlıklarımızı tamamladık. İki ayrı nizamiye ile hizmet vereceğiz. Her iki kapıda da plaka kontrol sistemi olacak. Türkiye’nin en modern terminallerinde uygulanan otomasyon sistemi ve güvenlik sistemi bizim terminalimizde de kullanılacak. Gelen yolcu ile giden yolcu peronları farklı noktada bulunacak. Transit yolcular kendi alanlarında indir-bindir yapacaklar. İlçelere giden otobüsler için ilçe terminalinden kalkacak ayrı bir nizamiye kullanılacak. Zabıta ve polis noktalarında 24 saat görevli bulunacak. Sosyal alanları, mescitleri, bekleme salonları ile yolcuların rahat etmesi için her türlü tedbirleri aldık. Engelliler için de standartlara uygun düzenlemeler yaptık. Böyle tesiste işletmecilik de birinci sınıf olacaktır.”; dedi.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, simsarlığa, korsan işletmeciliğe otogar dışında yolcu indirip bindirmeye, seyyar satıcılığa kesinlikle müsaade etmeyeceklerini de vurgulayarak “Artık esnafımızın buraya taşınmasına engel kalmamıştır. İhalenin yürütmenin durdurulması ve iptali için açılan davada karar çıkmış ve dava reddedilmiştir. Yeni Şehirlerarası Otobüs Terminalimiz şehrimize, ulaştırma camiasına ve otogar esnafımıza hayırlı olsun.”; dedi.

02 Mart 2015
307 kez görüntülendi