Nefis lezzetler jüriyi zorladı

Belediyemiz Kadın Kültür ve Sanat Merkezi tarafından `Nefis Lezzetler Yarışıyor` adlı yemek yarışması düzenlendi. Jüri, 4 ayrı kategoride düzenlenen yarışmadaki yemekleri seçmekte oldukça zorlandı.


`En Güzeli Annemin Yemeği` sloganıyla hafta sonu düzenlenen yarışmada çorbalar kategorisinde 32 çeşit çorba, hamur işleri kategorisinde 31 çeşit, sarmalar-dolmalar kategorisinde 35 çeşit ve tatlılar kategorisinde de 42 lezzet yarıştı.

Aralarında Ayşe Tüter`in de bulunduğu jüri üyeleri Ekrem Mert, Ahmet Özdemir ve Mahmut Yıldırım, Seher Öğüt tariflerini dinledikleri yemek ve tatlı çeşitlerini değerlendirdi.


Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, eşi Hatice Külcü, Vali Sabri Başköy’ün eşi Fatma Başköy ile protokol mensuplarının eşleri, yarışmanın yapıldığı Velipaşa Konağı’na giderek, jüri üyeleri ve katılımcılarla görüştü.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, yaptığı açıklamada, ilk kez düzenledikleri yarışmaya ilginin kendisini mutlu ettiğini, yarışmanın geleneksel hale getirileceğini ifade etti. Yarışmaya gönderilen yemeklerin, “işinin ehli” olan jüri üyelerince değerlendirildiğini dile getiren Külcü, “Dört ayrı kategoride 96 katılımcının yaptığı 140 farklı lezzetin tamamı inanıyorum ki birbirinden güzel. Çünkü çok zengin bir yemek kültürüne sahibiz. Yarışmacılarımızın özenerek yaptığı bu yiyecekleri Rüstem Eren Parkı’nda düzenleyeceğimiz Hıdrellez Şenliği’nde mülteci kardeşlerimize ve Gönül Köprüsü Projesi kapsamında evlerini temizlediğimiz kimsesiz yaşlılara ikram edeceğiz. Yarışmayı gelecek yıllarda da devam ettireceğiz ve yemeklerin tariflerini kitaplaştıracağız” dedi.


Yarışmanın koordinatörlüğünü yapan Başkan Muzaffer Külcü’nün eşi Hatice Külcü de Kadın Kültür ve Sanat Merkezi tarafından Anneler Günü etkinlikleri kapsamında çeşitli faaliyetler yapıldığını belirterek, “Bu tarihi mekanda hizmet veren merkezimiz, kadınlarımız için çok önemli bir yer haline geldi. Düzenlenen kurslar, yarışmalar ve farklı aktiviteler sayesinde kadınlarımız artık evde oturmaktan ziyade hem kazanç elde edebiliyor hem de manevi açıdan kendisini geliştirebiliyor” diye konuştu.


Çorum Belediyesi`nin yarışmaya katılan bütün bayanlara küçük hediyeleri olacak. Dereceye girenlerinin ödülleri ise 12 Mayıs 2013 Pazar günü saat 14.00`de Anvatar Otel`de verilecek. Programda TRT sanatçılarından Bekir Ünlüataer de konser verecek.

ÇORBA KATEGORİSİ DERECEYE GİRENLERİN LİSTESİ

NAZMİYE YANIK TİRŞİK ÇORBASI

SEVCAN ŞENEL TANDIR ÇORBASI

NAZMİYE ALTINKESER ÇATALAŞI ÇORBASI

FATMA AHISHALI KIKIRDAKLI YAYLA ÇORBASI

AZİZE AYDIN KAŞIK BÖREK ÇORBASI

BEYHAN KAYA YUVALAMA

YASEMİN EYVAZ SIKMA TARHANASI

BERİ KURAL FESTİKEN

ÖZGÜL DEMİREL TOYGA ÇORBASI

AYNUR BOLAT – ARAPAŞI ÇORBASI


TATLI KATEGORİSİ DERECEYE GİRENLERİN LİSTESİ

AYŞE KİP MİDYE TATLISI

NURAY ERGAN ÇORUM BAKLAVASI

DİLEK KARAKA BAKLAVA

FİLİZ YAĞLI HAS BAKLAVA

MİNE ÖZÜYAĞLI CEVİZLİ BAKLAVA

MÜZEYYEN KANBUR BAKLAVA

AYNUR YURDAKUL ÇİKOLATALI BAKLAVA

SİBEL KIRDI PASTISERİ NPOLTEN

EMİNE ALAGÖZ KARA ÇUVAL HELVASI

LEYLA ÖZMEN KADAYIF DOLMASI

HAMURİŞLERİ KATEGORİSİ DERECEYE GİRENLERİN LİSTESİ

AYŞE ERDEMLİ İÇLİ MANTI

ZEYNEP GÜRSES SU BÖREĞİ

EMİNE KILIÇ KOL BÖREĞİ

CEMİLE BAYINDIR SU BÖREĞİ

ÖZLEM ALKAÇ KURU MANTI

HATİCE KÜÇÜKGÜLER TEPSİ MANTI

REYHAN İLBAŞ SU BÖREĞİ

NURHAN VESKE HİNGAL

SEMA DEMİR HAŞHAŞLI POĞAÇA

HATİCE TEPE KATMER

SARMA VE DOLMALAR KATEGORİSİ DERECEYE GİRENLERİN LİSTESİ

SİBEL SOYLU ETLİ YAPRAK DOLMA

AYŞE GÖKTÜRK İSKİLİP DOLMASI

NAZİFE SAYGILI PAZI KUBBESİ

BERİN KURAL ETLİ SARMA DOLMA

SELMA ÖZÇENİKLİ BAKLALI SARMA

EMİNE OKUMUŞ YAPRAK SARMA

EMİNE HALICI İSKİLİP DOLMASI

CEMANUR URAZ İSKİLİP DOLMASI

HANİFE ÜĞÜTEN BOHÇA YAPRAK DOLMASI

HADİYE GOCUKLU CİĞER SARMA


06 Mayıs 2013
204 kez görüntülendi