AİLE EĞİTİM MERKEZİ’NDE EV KAZALARI VE KORUNMA YOLLARI ANLATILDI

Çorum Belediyesi Aile Eğitim Merkezi`nde ev kazaları ve korunma yolları anlatıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı Mahir Odabaşı tarafından Velipaşa Konağında verilen seminerde özellikle bayanların ve çocukların karşılaşabileceği kazalar hayatın içinden örnekler ile anlatıldı.

Ütü yaparken, cam silerken, yemek yaparken, asansöre binerken vs. konularında mutlaka bilinçli olunması ve aile boyu bilincin oluşması gerektiğini vurgulayan Sivil Savunma Uzmanı Mahir Odabaşı, ev kazaları ve korunma yollarının her aile tarafından mutlaka öğrenilmesi gereken bir konu olduğunu söyledi.

Mahir Odabaşı; “Cep telefonları tehlikelerinden korunma: Telefon şarjda iken konuşulmamalı, mesaj gelirse açılmamalı, batarya patlayabilir. Gök gürlerken, yıldırım çakarken cep telefonuyla konuşulmamalıdır. Yıldırımı çeker. Araç kullanırken, elektrikli aletleri tamir ederken, inşaatlarda çalışırken, yüksek gelirim hatlarının yakınında cep telefonuyla konuşulmamalıdır.

Elektrik yaralanmalar: Yüksek voltajlı elektrik akımı kalpte ritim bozukluğu ve solunum durmasına bağlı ani ölüme neden olabilir.

Elektrik çarpmasından korunma: Çocuk korumalı prizler veya kapaklı prizler tercih edilmelidir. Evlere mutlaka kaçak akım koruma röleleri ilave edilmedir. Elektrikli battaniyelerin fişi yatmadan önce çekilmeli.(çocuklar altına kaçırabilir) Bilgisayar, televizyon, çaycı, saç kurutma makinesi, elektrikli süpürge, ütü vs. gibi elektrikli aletlerin işi bitince fişi çekilmelidir. Elektrik kabloları ayakaltında olmamalıdır. (Bulaşık, çamaşır makinesi hortumu çıkabilir) Elektrikli aletler sudan uzak tutulmalı, kullanılmadığı zaman prizden çekilmelidir.

Elektrik çarpmasında ilk yardım: Soğukkanlı ve sakin olunmalı. Elektrik akımı kesilmeli. Akımı kesme ihtimali yoksa izole ( plastik , tahta..) bir cisimle elektrik teması kesilmelidir. Kesinlikle su ile müdahale edilmemelidir. Hasar gören yer temiz bir bezle örtülmeli. Tıbbi yardım istenmelidir.

Zehirlenmeler:İki üç yaşlarında daha çok görülür. Fazla meraklı olmaları ve büyükleri taklit etmeye çalışmaları bunda büyük etkendir. Fare zehri, böcek ilacı, tiner ve bahçe kimyasalları çok tehlikelidir.Zehirlenmelerden korunma: Bütün ilaçlar kilit altında tutulmalıdır Boş bile olsa ilaç kutuları ve şişeleri ortalıkta bulundurulmamalıdır. Şaka da olsa hiçbir çocuğa ilacın şeker olduğu söylenmemelidir. Periyodik olarak kullanılan (tansiyon vs) ilaçlar emniyetli yerde muhafaza edilmelidir.

Karbon monoksit zehirlenmesi: Karbon monoksit, kokusuz, renksiz, rahatsız edici olmayan beş duyumuz ile fark edilmesi olanaksız bir gazdır. Genellikle soba kullanımının sık olduğu sonbahar ve kış aylarında görülür.Karbon monoksit zehirlenmelerinde ilkyardım: Kapı ve pencereler açılmalı, ortam havalandırılmalı. Hasta yürütülmemeli ve temiz havaya çıkarılmalı, Hemen 112 acil yardım aranmalı.” diye konuştu.

27 Şubat 2013
152 kez görüntülendi