SULTAN 2. ABDÜLHAMİD–“ESKİTİLMİŞ KILIÇ” OYUNU SEYİRCİYLE BULUŞTU

Abdülhamid Han döneminde cereyan eden ve tarihe mal olmuş bazı siyasi gelişmelerin perde arkasının işlendiği ”Eskitilmiş Kılıç” adlı tiyatro oyunu, Çorum`da seyircisiyle buluştu.


Belediyemizin kültür sanat etkinlikleri kapsamında sahnelenen, senaryosunu Mustafa Akif Ekşi’nin yazdığı, yönetmenliğini Sami Gülbaba’nın yaptığı tiyatro oyunu, Abdülhamid Han`ın hatıralarından ve tarihçilerin objektif yorumlarından yola çıkılarak yazılan oyunda tarihe yanlış aksettirilmiş gerçekler, tiyatro sahnesinden izleyicilere mesajlar olarak verildi.


Tiyatro oyunu, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, II. Abdülhamid’in 4. kuşak torunu ve proje danışmanı Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Vali Sabri Başköy`ün eşi Fatma Başköy, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü`nün eşi Hatice Külcü, Belediye Başkan Yardımcıları Zeki Gül, Alper Zahir ve çok sayıda vatandaş tarafından ilgiyle izlendi.Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, tiyatro oyunu sonrası yaptığı konuşmada böyle bir etkinliği düzenlemiş olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek tiyatroda rol alan oyuncuları kutladı.

“Osmanlı`nın son dönemini gözümüzün önüne getirdik. Bir hafta önce Cennet mekanı Abdulhamid Han`ın Selanik`te bulunan Alatini köşkünü gördük. Orada da yüreğimiz burkuldu burada da yüreğimiz bir kez daha burkuldu”; diyen Başkan Külcü,”Ülke üzerinde oynanan oyunları evlatlarımıza öğretmemiz için bunlar gerekli. 1299 Söğütten, 1923 yılına kadar 600 yıl boyunca 6 kıtada adaletin nasıl dağıtıldığını, Osmanlı`nın o topraklarda nasıl hükümdarlık yaptığını bugüne ibret verircesine, ders verircesine gösterme imkanımız oldu”; diye konuştu.


Sultan 2. Abdulhamid Han`a Allah`tan rahmet dileyen Başkan Külcü, “Bizim değerlerimiz, birilerine göre Kızıl Sultan olabilir. Ama 33 yıl boyunca Osmanlıdan bir avuç toprağı vermeyecek kadar, muhteşem bir idarecilik örneğini ortaya koymuştur. Onun için de kendisine Kızıl Sultan denmiştir. Biz onu seven ve onun savunduğu değerlere inanan insanlar olarak seviyoruz ve rahmet okuyoruz. Bunun dışında ne kadar değerimiz varsa Çorum Belediyesi olarak onlara sahip çıkmaya devam edeceğiz”; dedi.


Büyük ilgi gören oyun, salonu dolduran kalabalık tarafından ayakta alkışlandı. Başkan Külcü, Abdülhamid’in torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, tiyatro yazarı Mustafa Akif Ekşi ve başrol oyuncusu Seyfullah Kartal`a da teşekkür ederek, çiçek takdim etti.


İzleyiciler II. Abdülhamid’in 4. kuşak torunu ve proje danışmanı Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu ile hatıra fotoğrafı çektirdi.


22 Şubat 2013
323 kez görüntülendi