Kent Bilgi Sistemi’ni her gün 1000 kişi ziyaret ediyor…

Belediyemiz Kent Bilgi Sistemi kurulduğu günden itibaren sürekli olarak yenileniyor, içerik olarak zenginleşiyor. Bilgi İşlem Müdürlüğü bünyesinde çalışmaları sürdürülen Kent Bilgi Sistemi`ne her gün 1000`in üzerinde ziyaretçi girişi yapılıyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Karakaya, Coğrafi Bilgi Sistemi`nin Türkiye`de ilk kez üç boyutlu ortamda Çorum Belediyesi`nde kullanılmaya başladığını, halen birçok belediyenin bu hizmeti verdiğini ancak Çorum Belediyesi`nin diğer belediyelerden çok daha kapsamlı ve zengin içerikle hizmet verdiğini belirtti. Sistem üzerindeki haritaların Çorum Belediyesi`nin görevli personeli tarafından hazırlanarak sunuma hazır hale getirildiğini kaydeden Karakaya, “Sistemde İmar, Numarataj, Fen İşleri, Su İşleri gibi bir çok birimin katkısı bulunmaktadır. Sistemi web mimarisi üzerine kurmanın bir çok avantajı olmakla birlikte harita gibi teknik bir konunun web üzerinde güncel tutulmasının güçlükleri de olmaktadır. Bu sistem için altyapının çok iyi hazırlanması gerekmektedir. Oluşturduğumuz altyapıya güveniyoruz. Bu konuda birçok büyükşehir belediyesinden daha önde olduğumuz söylenebilir. Diğer belediyelerin çalışmaları sadece kurum içi kalmakta iken, Çorum Belediyesi sistemi internet üzerinden herkesin kullanımına açtık. Mezarlık Bilgi Sistemi bile internet üzerinden mezarlık birimi personelince güncel tutulmaktadır.”; diye konuştu.Sistem sayesinde Çorum`a ait her türlü harita ve taşınmazın envanterinin oluşturulmasının da hedeflendiğini dile getiren Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Karakaya, bu çerçevede yapılan çalışmaların bir kısmının raster denilen resim formatında, bir kısmının ise vektör denilen sayısal veri formatında oluşturulduğunu kaydetti.

İmar ruhsatlarının takibi için oluşturulan İmar Bilgi Sistemi ve Altyapı çalışmalarının koordinasyonu için oluşturulan Altyapı Bilgi Sistemi uygulamalarına da başladıklarını sözlerine ekleyen Nurettin Karakaya, “Çorum sokaklarında yapılması planlanan tüm planlı kazılar ile mevcut envanterin sisteme girilmesi çalışmaları hızla sürdürülmektedir. Bu çalışmalara su ve kanalizasyon dışında doğalgaz, elektrik ve telekom gibi özel firmaların da kullanabileceği altyapı oluşturulmaktadır. Bu sayede AYKOME diye adlandırılan (Altyapı Koordinasyon Merkezi) yalnız büyük şehirlerde zorunlu olan yönetmeliğin bir benzerini uyguluyoruz. Amacımız hem Çorum halkının parasının ekonomik harcanmasını sağlamak hem de altyapı hattının tam yeri bilindiği için arıza durumunda işgücü ve zaman israfını da ortadan kaldırmaktır. Ayrıca arızalı bölge dışında fazladan asfalt da kazılmamış oluyor. Bu sistem verileri ilgili kurumlarca görülebilecek ve güncellenecektir.”; diye konuştu.Çorum Belediyesi Bilgi Sistemleri Koordinatörü ve Coğrafi Bilgi Sistemi (GIS) Uzmanı Mehmet Nuri Burhan da http://kbs.corum.bel.tr/ adresinden Citysurf Globe yazılımını kurarak sisteme herkesin ulaşabileceğini belirtti. Vatandaşların sistemle alakalı her türlü hatayı, istek, önerilerini kendilerine iletebileceklerini vurgulayan Mehmet Nuri Burhan, bu konuda 0364 225 08 10 numaralı telefondan 1337 ya da 1338 numaralı dahili telefonlardan kendilerine ulaşabilineceğini dile getirdi.

Mehmet Nuri Burhan ayrıca önümüzdeki haftalarda Citysurf Kent Bilgi Sistemi eğitim günleri düzenlemeyi de planladıklarını sözlerine ekledi.

17 Şubat 2011
426 kez görüntülendi