BAYTOM Çorum’da Tanıtıldı…

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü ile Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği tarafından desteklenen ve Çorum’da iki mucit tarafından geliştirilen ”Bitkisel Atık Yağ Toplama Makinesi”, Türkiye’de ilk defa pilot il olarak uygulanacak.


Hitit Gıda Saray Şubesinde düzenlenen törene Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Edip Uğur ile Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı hemşehrimiz Prof. Dr. Lütfi Akça, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Vali Yardımcısı Hacı Osman Ebiloğlu, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sami Ceylan, TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, bazı daire müdürleri, ve davetliler katıldı.Açılışta bir konuşma yapan Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akça, herkesin çevre kirliliğine karşı duyarlı olması gerektiğini söyledi. Bitkisel Atık Yağ Toplama Makinesi BAYTOM’un tanıtım programında konuşan Lütfi Akça, hava kirliliğinin çağın en büyük hastalığı olduğunu ifade etti. Dünya da sürekli yeni kimyasal maddeler çıktığını dile getiren Akça, bu maddelerin insanlara zararlarının ise 10 yıllarda sonra ortaya çıktığını belirtti. Hep beraber çevre kirliliği ile mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizen Akça, “Devletin tek başına çevre kirliliği ile mücadele etmesi imkansız. Bunun yanınsa insanların sanayicilerin, iş adamlarının da yükümlülüklerini yerine getirmesi lazım. Atıkların çevre kirliliğinin en önemli sorunu haline geldiğine dikkat çeken Akça, “Günümüzde çöp kavramı yok. Dünya bu kavramı çöpe attı. Atıklar artık geri dönüşüm ile ekonomiye kazandırılıyor”; dedi.AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Balıkesir Milletvekili ve Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Edip Uğur ise tanıtımda yaptığı konuşmada, Türkiye’de 900 bin ton likit, 600 bin ton margarin olmak üzere yaklaşık 1,5 milyon ton bitkisel yağ tüketildiğini söyledi.

Uğur, bütün atıkların bir ekonomik değeri olduğunu belirterek, ”Ambalaj, metal atıklar çöpe atılırken, yağ lavabolarımızdan dökülüyor. Bunları toplamak emek istiyor. Kişi başına bitkisel atık yağ toplama miktarı Almanya’da 1.8, İngiltere’de 1.6 kilogramken Türkiye’de ise 100 gram atık yağ toplanıyor. Bizim hedefimiz bu likit bitkisel yağ atıklarını toplamak. 1 litre petrol ile 1 litre bitkisel atık yağ aynı enerjiyi veriyor. Bu yağları toplayarak bio-dizel yapmayı ve araçlarda yakıt olarak kullanmayı hedefliyoruz. Böylece hem çevreyi, hem insan sağlığını koruyacağız hem de enerji elde ederek daha fazla yurt dışına döviz göndermeyeceğiz.” diye konuştu.


BAYTOM Makinesinin tanıtımında konuşan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, tüm devletlerin üzerinde en çok çalıştıkları en çok tartıştıkları konuların başında gelen konunun çevre olduğunu belirterek, Çevrenin gerek insanın gerekse diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları, fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel ortam ve aynı zamanda içinde yaşadığımız doğal ortamı olduğunu söyledi.

Başkan Külcü, Yeryüzünü, ekonomik refah için, bitmez tükenmez bir kaynak olarak gören insanlık, özellikle endüstriyel faaliyetlerin yarattığı bir sonuç olarak “çevre kirliliği”; kavramının farkına ancak son yüzyılda varabildiğini ifade etti.

Çevre kirliliğinin geç fark edilmesinin yol açtığı olumsuz sonuçlar ve birçok ilgilinin sorumsuzluğu, umursamazlığı, olayın vahametini; bunun sonucu olarak da tüm insanlığın sorumluluğunu daha da artırdığını belirten Başkan Külcü, “Her ülke gibi ülkemizde de bu çevre sorumluluğu hususunda üzerimize düşeni yapmak durumundayız. Özelde ise biz Çorum Belediyesi olarak, Çorumdaki yaşamın en sağlıklı şekilde idamesi hususunda gerekli önlemleri almakla mükellef olduğumuzun bilincindeyiz. İnsanımıza sağlıklı ve modern bir kent hayatı sunmanın altyapısını hazırlarken “çevre”; konusunu göz ardı etme gibi bir lüksümüzün bulunmadığının farkındayız”; dedi.

Başkan Külcü, “Yaptığımız planlamalarda ve tüm yatırımlarda, sunduğumuz hizmetlerde yaşanabilir bir şehir, temiz bir şehir, yeşilin egemen olduğu bir şehir olgusunu temel almaktayız. Çevre ile ilgili her teze, her adıma, her yatırıma ilgimiz ve duyarlılığımız bulunmaktadır”; şeklinde konuştu.


Yapılan konuşmaların ardından ise Çorumlu kimya öğretmeni Erol Tonga’nın fikir sahipliğini yaptığı, makine teknikeri Ali Eltiş’in de geliştirdiği Bitkisel Atık Yağ Toplama Makinesi’nin (BAYTOM)`un açılış kurdelesini Edip Uğur ile Prof. Dr. Lütfi Akçam ve Belediye Başkanı Muzaffer Külcü birlikte kestiler.


Açılışın ardından makinenin mucidi Erol Tonga, makinenin nasıl çalıştığını uygulamalı olarak gösterdi.

Makine hazneye boşaltılan sıvıyı tahlil ediyor ve yağ olup olmadığını belirliyor. Atık sıvı yağa litre başına 50 kuruş ödeme yapıyor. Yağ haznesi dolan makine GPRS aracılığıyla merkeze uydudan bunu bildiriyor.14 Şubat 2011
206 kez görüntülendi