Ankara-Çorum- Samsun yolu ağaçtan duvarlarla örülecek…

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Balıkesir Milletvekili Edip Uğur ile Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akça`yı makamında ağırladı.


Belediyeyi ziyareti sırasında konuşan Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akça Ankara-Çorum-Samsun yolunun ağaçtan duvarlarla örüleceğini söyledi.
Prof. Dr. Lütfi Akça, 2008 yılında başlatılan seferberliğinin dünya ülkelerine örnek olduğunu vurgulayarak, “Her yıl New York’ta yapılan ormancılık toplantısı 2013 yılına Türkiye’de yapılması planlanıyor”; dedi.
Büyük başarıların elde edilmesi için hedeflerinde yüksek tutulması gerektiğinin altını çizen Akça, bakanlık olarak bugüne kadar her zaman belirledikleri hedefin üzerinde çalışmalar yaptıklarını kaydetti.
Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de şehirlerarası yol kenarlarını ağaçlandırmayı planladıklarını dile getiren Akça, Ankara-Çorum-Samsun karayolunun her iki tarafını ağaçtan duvarlarla örmeyi hedeflediklerini söyledi.
Ağaçlandırma faaliyetlerinin yanı sıra ülke genelinde atık yağların toplanmasının da yaygınlaştırılmasını istediklerini kaydeden Prof. Dr. Akça, “Evlerde kullanılan sıvı yağlar toplanarak geri dönüşümü sağlanacak. Bu sayede çevre kirliliğinin de önüne geçilecek. Bu pilot bir uygulama olacak ve Çorum’dan başlatacağız. Burada başarılı olursa tüm Türkiye’de uygulanacak”; diye konuştu.

Dünya`da çöp kavramının artık kalktığını anlatan Akça, “Modern dünya atığı çöp olarak değil kaynak olarak tanımlıyor. Atık yağlarda enerji kaynağıdır. Dünyada atık yağdan biodizel ve elektrik enerjisi üretiliyor. Türkiye’de tesisler kuruldu ancak ekonomik sebeplerden dolayı sürdürülebilir olmadı”; şeklinde konuştu.

Çevremizi korumak zorundayız
Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Balıkesir Milletvekili Edip Uğur`da yaptığı açıklamada Türkiye’de 900 bin ton likit, 600 bin tonu margarin olmak üzere yılda 1.5 milyon ton yağ tüketildiğini ifade etti.

Yağın bir enerji kaynağı olduğuna dikkat çeken Uğur, 1 litre yağ ile 1 litre petrolün aynı enerjiye sahip olduğunu vurguladı.
Türkiye’de yıllık 4-5 bin ton atık yağın toplandığını belirten Uğur, bu oranın daha yükseğe çıkarıldığında Türkiye’nin petrole daha az döviz ödeyeceğini anlattı.
Çevre ve insan sağlığının korunması noktasında atık yağların toplanmasının büyük önem taşıdığının altını çizen Uğur, atık yağ toplamanın toplumda yaygınlaşmasıyla birlikte çevreye verdiği zararın da önüne geçileceğini ifade ederek sözlerini tamamladı.
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ise Ankara-Çorum yolu kenarına ağaç dikilmesi projesine belediye olarak destek olabileceklerini ifade ederek, Çorum`u yeşil bir kent yapmak için yoğun çalışma yaptıklarını söyledi..
Ziyaret sonunda ise Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Müsteşar Lütfi Akça ile Milletvekili Edip Uğur`a işlemeli bakır kap hediye etti.14 Şubat 2011
157 kez görüntülendi