Devane’de dönüşüm tam hız devam ediyor…

Türkiye`de yapılan yıkımlar kavga ve gürültü ile olurken, Çorum`da yapılan gecekondu yıkımı ise adeta şölen havasında yapılıyor.


Yıllardır çalışmaları sürdürülen ve Belediye Başkanı Muzaffer Külcü`nün göreve gelmesiyle hız kazanan Kentsel Dönüşüm Projesi, 23 Aralık 2010`da Devane`de ilk gecekondu evinin yıkılmasıyla hız kazandı.

Çorum Belediyesi ile anlaşarak evlerini TOKİ`ye devreden vatandaşlar, anlaşma sonrasında kendi evlerini kendileri yıkıyor.

Devane`de `Yeni bir Çorum inşa ediyoruz` diyen Belediye Başkanı Muzaffer Külcü`ye teşekkür eden bölge sakinleri mağdur olmadan bölgenin çehresinin değiştirecek olmasından dolayı memnun olduklarını ifade ediyorlar. Vatandaşlar tarafından yıkılan evlerin enkazı ise Belediye ekipleri tarafından kaldırılıyor.


Devane`de 50 yıldır yaşadığını ifade eden Zeynep Çıtak, evinin yıkılmasına üzüldüğünü ancak virane gibi evden kurtulduğuna da sevindiğini söyledi.

Gençlik yıllarının gecekonduda geçtiğini anlatan Zeynep Nine, “Bu mahallede bir ömür geçirdim. Hatıralarımı yaşadığım bu eski, rüzgar esince sanki yıkılacakmış gibi olan evimi şimdi yıkıyoruz. Başkan Külcü burada daha iyi evler yapacağını söyleyerek bir çalışma başlattı. Biz de evlerimizi boşalttık. Başkanımıza güveniyoruz. İyi ki Başkanımız bu mahalleye el attı. Burada güzel evler yapılacak. Torunlarımız güzel evlerde oturacak. Şimdi 50 yıllık evimin yıkılmasına üzüldüm. Ancak bu harabe evden yeni ve güzel bir eve kavuşacağım için ise sevinçliyim”; diye konuştu.


Devane bölgesinde evlerin artık durulamayacak hale geldiğini ifade eden Mehmet Ölmez ise, bölgede yeni yapılacak konutlar ile daha yaşanabilir evlere kavuşacaklarını söyledi.

Mehmet Ölmez, “Hayatımız Devane`de geçti. Çocukluğumuzu, gençliğimizi burada yaşadık. 50 sene önce gecekondu olarak yaptığımız evlerde yaşamaya çalışıyoruz. Evler harabe oldu. Artık yıkılacağı günü bekliyordu. Şimdi Belediye Başkanımız burada bir çalışma başlattı. Bizi mağdur etmedi. Burada daha insanca yaşanacak yeni evler yapılacak. Bölgemiz harabe evlerden kurulacak. Çorum halkı olarak bu büyük çalışmada emeği geçenlere teşekkür ediyorum”; diye konuştu.


Mağdur edilmiyoruz…

Çorum Belediyesi ile anlaştıktan sonra kendilerine destek olunduğunu anlatan Zülfiye Kenderci, evlerinin devredilmesi sırasında kendilerini mağdur etmeyen Belediye Başkanı Muzaffer Külcü`ye teşekkür etti.

Zülfiye Kenderci, “Devane`nin yıllardır yıkılacağı söyleniyordu. Her gelen Belediye Başkanı buralara yeni evler yapacağını söylüyorlardı. Biz sadece dinliyor ve diken üzerinde oturuyorduk. Ne yapılıp yapılmayacağı konusunda bilgimiz olmuyordu. Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü geldi ve burada yeni evler yapacağını anlattı. İsteyenin parasını isteyenin de ev alacağını söyledi. Başkanımız verdiği sözünü tutarak Devane bölgesinde çalışmalara başladı. Biz evlerimizi kendi ellerimiz le yıkıyoruz. Evlerimizin devri konusunda mağdur edilmedik”; şeklinde konuştu.


Evlerinin yıkılarak yeni evlerin yapılacak olmasından mutlu olduğunu ifade eden Burhan Gedik, gecekondu yerine dairede oturma imkanı bulmasından dolayı sevindiğini söyledi.

İlköğretim öğrencisi Burak Gedik, eski olan evinde yaşamın zor olduğunu belirterek, “Evimiz çok kötüydü. Ne zaman yıkılacak diye korku içinde oturuyorduk. Şimdi evler yıkılarak yerlerine binalar yapılacak. Babam buradan daire alacak. Eski evden çıkarak dairede oturacağımız için mutluyum.”; dedi.

17 Ocak 2011
194 kez görüntülendi