Eski cezaevinde çiçekler açacak…

15 yıldır adeta yılan hikayesine dönen Aşağı Sanayi`nin taşınması yolunda çalışmalarına hız veren Çorum Belediyesi mülkiyeti kendisine ait olan 27 dükkanın yıkımına başlanırken, Yazıçarşı`da Adalet Sarayı yanında bulunan Yarı Açık Cezaevi binası ve hemen yanındaki eski Jandarma karakolu binasının yıkım işlemi yapıldı.


Çorum`un gelişmesine engel olunacak hiçbir konudan kaçmayacağını açıklayan Başkan Muzaffer Külcü, “Biz Belediyeyi sadece günü kurtarmak adına yönetmiyoruz. Geleceğin Çorum`unu inşa etmeye çalışıyoruz. Çorum`da 20 yıldır konuşulan Aşağı Sanayinin taşınması konusunu artık kapatmak istiyoruz. Bizim esnafımız mezbelelik yerlerde iş yapmamalı. Buralar 20 yıl öncesinde bir ihtiyaç olmuş olabilir, ama artık şehrin ortasında bu şekilde çalışma yapılması Çorum`a yakışmıyor.”; dedi.


Üç ayrı noktada yapılan yıkımların ilki Aşağı Sanayi Bölgesinde 27 dükkan oldu. Dükkanların yıkım çalışmalarına AK Parti İl Başkanı Faruk Özkader, Merkez İlçe Başkanı Ahmet Ceylan, Belediye Başkan Yardımcıları Nurettin Karakaya, Zeki Gül, Alper Zahir ile Belediye Meclis Üyeleri ile bazı esnaf takip etti.

Cezaevinden Aydınlığa…

Belediye ekipleri ikinci tarihi yıkımı ise Yarı Açık Cezaevi binasında yaptı. Belediye Başkanı Muzaffer Külcü`nün Adalet Bakanlığı ile uzun süredir sürdürdüğü görüşmeler neticesinde Belediyeye devredilen Cezaevi binasının kepçe ile yıkım çalışmalarına start verildi.

Yarı Açık Cezaevi binası ile birlikte cezaevi yanında bulunan Jandarma binasında da yıkım çalışmaları başlatıldı.


Yarı açık cezaevi ile atıl karakol binası yıkımını izleyen Belediye Başkanı Muzaffer Külcü`ye Vali Nurullah Çakır, Başsavcı Bayram Eray ve İl Emniyet Müdürü Necmettin Emre eşlik etti.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, yıkım çalışmaları ile ilgili olarak Sanayi Sitesi`ndeki dükkanların yerinin Hıdırlık Camii ve Hıdırlık Mezarlığı`nın devamı niteliğinde değerlendirileceğini, yarı açık cezaevi ve karakol binası yerine de 12 bin metrekare genişliğinde park yapılacağını ve Cezaevi yerine yapılacak park içinde 1,5 milyon lira bütçe ayrıldığını açıkladı.

12 Kasım 2010
527 kez görüntülendi