Çorum TRT 5 Anadolu da…

Belediyemiz tarafından gerçekleştirilen Geleneksel Yağlı Güreşlerini 5 saat canlı yayın ile tüm Dünyaya duyuran TRT 5 Anadolu daha sonra da Vali Nurullah Çakır ile Belediye Başkanı Muzaffer Külcü`yü “Çorum Özel”; programında konuk etti.

TRT 5 Anadolu`da Çorum`a özel olarak hazırlanan ve sunuculuğunu Halil Can`ın yaptığı Çorumdayız programında Vali Nurullah Çakır ile Belediye Başkanı Muzaffer Külcü Çorum`un turizm, alt yapı, spor, sanayi ve kentin genel durumu ile ilgili yaklaşık bir buçuk saat bilgi aktardılar.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü Çorum`un değerlerini anlatırken, Çorum`un kısa sürede marka kent haline geleceğini söyledi.


Türkiye`nin son 10 yıl içerisinde ciddi bir değişim yaşadığını anlatan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Türkiye`de yaşanan değişimin Çorum`da da yaşandığını ve Belediye Başkanı olarak 1,5 yıllık görev süresi içerisinde kentte ciddi bir değişim yaşandığını söyledi.

Anadolu kentleri arasında en belirgin özellikleri olan Çorum`un en Hitit Uygarlığını topraklarında barındırdığını ifade eden Belediye Başkanı Muzaffer Külcü,”; 7 bin yıllık bir birikime sahip olan topraklardayız. Boğazkale Hattuşa, Alacahöyük, Şapinuva gibi tarihi değerlerin bekçiliğini yapıyoruz. Tarihi değerlerimizin yanı sıra ticareti canlı olan bir kent. Organize Sanayi Bölgesinde farklı sektörlerden yatırımlar var. Sanayinin niteliği çok farklı sektörlerden oluşuyor. Organize Sanayinde bulunan sektörler çok farklı alanlarda çalıştıkları için kriz anlarında da ciddi sarsılmalar yaşanmıyor. Çorumda faaliyet gösteren sektörler teknolojik imkanları da yerinde kullanıyorlar. Bir zamanlar Leblebi ile başlayan sanayicilerimiz, sonra toprak sanayi ve daha sonra Un Sanayi alanında yatırımlar yaptılar. Şimdi ise bu fabrikalar anahtar teslimi fabrika kuran sektörler haline geldi ve dünyanın dört bir yanına ihracat yapıyorlar.”; dedi.

Leblebi`nin ana yurdunun Çorum olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Türkiye`de leblebi sadece Çorum`da yenir. Bunun başka bir tartışması olmaz. Bazı iller zaman zaman leblebi konusunda kendilerinin iyi leblebi yaptığını ima etseler de şunu herkes iyi bilsin ki leblebi Çorum`da yenir. Çorumlu ustalar başka illerden aldıkları nohuda şahsiyet kazandırıyorlar. Çorum leblebisinin kalitesi ile diğerlerinin kalitesi tartışılmazı”; diye konuştu.


Türkiye`de iki türlü yatırımın olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “İki türlü yatırım vardır, biri reel yatırım diğeri ise duygusal yatırım.Çorumlu yatırımcılar birazcık duygusal davranıyorlar. Kurdukları fabrikaları İzmir`de, İzmit`te, Koceli`de İstanbul`da kuracakları yere Çorum`u tercih ediyorlar ve burada iyi bir istihdam sağlıyorlar. Bu nedenle Çorumlu sanayicilerimizi kutluyorum. Çorum`un kalkınmasında ve gelişmesinde sanayicilerimizin katkısı tartışılmaz”; diye konuştu.

Belediye olarak kurumsal vizyon oluşturmaya çalıştıklarını belirterek Çorum`da spor alanında ciddi yatırımlar planladıklarını da sözlerine ekleyen Külcü, ” Belediyemiz bünyesinde bulunan Spor kulübümüzde Futbolundan, tekvando, judo, güreş, boks gibi birçok alanda yaklaşık 1000 sporcumuz spor yapma imkanı buluyor. Bunlardan bazıları gelecek vaat ediyor. Biz onlardan dereceler bekliyoruz. Bu gençlerimizin daha iyi spor yapmaları amacıyla spor tesisleri yapmayı planlıyoruz. Stad, Güreş Eğitim Merkezi ve Spor eğitim merkezi gibi tesisler yapmayı planlıyoruz.”; Şeklinde konuştu.


05 Ekim 2010
130 kez görüntülendi