3700 yıllık Hitit Çalgıları Çorumlularla buluştu…

Anadolu`nun en eski uygarlıklarından biri olan Hititler döneminde kullanılan çalgılar orijinaline sadık kalınarak günümüze uyarlandı. İlk olarak geçtiğimiz yıl `Güneşin Bahçesinde Hititler` konseriyle dünyaya tanıtılan tarihi çalgılar, Japon ezgilerinin de yer aldığı `Güneşin Bahçesinde Japonya` konserinde hayat buldu.

Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi ve Çorum Vakfı işbirliğinde, Başbakanlık Tanıtma Fonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı`nın katkısıyla düzenlenen konser Çorum Müzesi bahçesinde gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sanatçıları, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları, Devlet Tiyatroları sanatçıları ve Japon sanatçılarının katıldığı konserde Hititlere ait arp, davul, darbuka, çalpara, kaval, çifte kaval, boru, bağlama ve dünyanın en büyük liri ile Japonların shakuhachi, samisen, koto ve kotsuzumi gibi çalgıları kullanıldı.


Programda bir konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Hititlerin sevgi ve hoşgörü temelli kültürleri ile insanlığa örnek bir medeniyet olduğunu söyledi. Hitit medeniyetinin dünya medeniyetine bıraktığı kültürün insanları kendine hayran bıraktığını dile getiren Gül, konserin Hititlerin başkentinde yapılmasının ayrı bir güzellik olduğunu ifade etti.


Vatandaşların da büyük ilgi gösterdiği konsere Vali Nurullah Çakır, Ordu Valisi Orhan Düzgün, Çorum eski valisi ve Danıştay Üyesi Atıl Üzelgün, Yargıtay Savcısı Zafer Ediş, Belediye Başkan Vekili Zeki Gül ile Küba, Meksika, Şili, Venezüella, Peru, Japonya, Rusya, Belçika, Slovenya, Letonya, Malezya gibi ülkelerin Büyükelçileri ve Büyükelçi Müsteşarlarının yanı sıra 100`ün üzerinde özel konuk katıldı.


Konser sonunda Çorum Valisi Nurullah Çakır, proje yapımcısı ve yönetmeni Oğuz Elbaş`a çiçek ve plaket takdim etti.


20 Eylül 2010
170 kez görüntülendi