Çağdaş Sanat Müzesinin Temelleri Atılıyor…

Çorum Belediyesi’nin organizasyonu çerçevesinde Çorum’a gelen 16 akademisyen ressam, Hattuşa, Alacahöyük, İskilip, Ortaköy ve Saat Kulesi gibi kentin önemli kültürel varlıklarını resimledi.

Çorum’a kurulması düşünülen Çağdaş Sanatlar Müzesi için Çorum Belediyesince organize edilen “Ressamlar Çorum Buluşması`nın 2. etkinliği kapsamında kentin tarihi ve doğal yerlerini gezen ressamlar, izlenimlerini tuallerine yansıtıyor.

Hattuşa ve Alacahöyük ören yerleri, İskilip ve Ortaköy İncesu, Çorum Saat Kulesi, Ulucami, Ayakkabı ve Dikiciler arastası, Kale gibi kentin önemli değerlerini yağlı boya tekniğiyle tuvallerine yansıtan ressamlar, Çorum`a fırçaları ile farklı bir bakış sağladılar.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile Başkan Yardımcısı Zeki Gül ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Ercan, Anitta Otel`de resim çalışmalarını yürüten ressamları ziyaret ederek yaptıkları resimler hakkında bilgiler aldı.


Ziyaret sırasında konuşan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Çorum`u resimlerle anlatan ressamların, Çorum`un kent hafızasına önemli katkı sağladıklarını belirterek, “tarihi eserleri, doğal güzellikleri ile eşsiz kentler arasında yer alan Çorumumuzu değerli ressamlarımızın fırçaları ile anlatılması kentimiz açısından önemli bir çalışma olmuştur. Ressamlarımıza teşekkür ediyorum. Çok güzel çalışmalar yaptılar. Bu çalışmaların sonucunda kentimize Çağdaş Sanatlar Müzesini kazandıracağız”; diye konuştu.

Ressam Bünyamin Balamir ise Çorum’un kendilerini büyülediğini ifade ederek, “Kentin tarihi ve önemli mekanlarını gezerken çok heyecanlandık. Biran önce otele dönüp gördüklerimizi tuale aktarmak için sabırsızlandık. Arkadaşlarım çok güzel çalışmalara imza attı”; diye konuştu.

Bu projenin Türkiye`de ilk olduğunu söyleyen Bünyamin Balamir, bütün resimlerin ileride kurulması planlanan çağdaş sanatlar müzesi için bağışlanacağını sözlerine ekledi.
Çorum’a gelen 16 akademisyen ressam Hattuşa, Alacahöyük, İncesu Kanyonu İskilip, Ortaköy ve Saat Kulesi gibi kentin önemli tarihi ve turistik bölgelerini resimleyen ressamlar bugün (Perşembe) saat kulesi yanında bulunan havuzlu parkta saat 17.30`de resimlerini sergileyecekler.

08 Temmuz 2010
163 kez görüntülendi