Devran, Sema ve Semah buluşacak…

Bu yıl 30.su yapılacak olan Uluslararası Hitit Fuar ve Festivalinde Anadolu`nun zenginliklerinden Devran, Sema ve Semah, `İlahi Aşk Buluşmaları` isimli proje kapsamında aynı sahnede buluşacak.

`İlahi Aşk Buluşmaları` 8 Temmuz Perşembe günü saat 20:30`da Devlet Tiyatro salonunda Festival etkinlikleri kapsamında Çorum Devlet Tiyatro Salonu`nda sahnelenecek.


Belediye Başkan Yardımcısı, Zeki Gül, Projenin Mimarının daha önce Çorum Belediyesinin destekleri ile Anadolu İlahileri adlı bir albüm hazırlayan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ubeydullah Sezikli olduğunu belirterek Bektaşi semahı, Mevlevi seması ve Cehri devranı `ilahi aşk` ortak paydasıyla ilk kez aynı sahnede `İlahi aşk` ortak paydası adı ile buluşacağını ve bunun Türkiye`de bir ilk olacağını söyledi.

Bu projenin toplumun her kesimini birleştirme ve diyalog kültürünü artırmaya önemli katkı sağlayacağına inandığını bildiren Zeki Gül, “Anadolu`da tarih içerisinde hep birlikte yaşayan ve kardeşlik hislerinin en zirvesindeki bu iki kültürü buluşturmanın Belediye olarak haklı gururunu yaşayacağız. Bu projeye büyük önem veren Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü, `İlahi Aşk Buluşmaları`na bizzat katılacaktır. Yine bu güzel projeye emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Festivalde yaşayacağımız bu ana tüm hemşehrimizin de ortak olmasını bekliyoruz. Programın Ulusal birliğimize de katkıda bulunmasını temenni ediyorum”; dedi.


03 Temmuz 2010
182 kez görüntülendi